Slide 1
SPOŁECZNOŚĆ
Kierowników Produkcji

Ten portal to miejsce spotkań dla osób Zarządzających Produkcją.
Dołącz do naszej Społeczności,
rozwijaj swoje kompetencje i wymieniaj doświadczenia z innymi Kierownikami.

10 sprawdzonych sposobów na odpoczynek po pracy

Po długim, wyczerpującym dniu w pracy nie ma nic lepszego niż powrót do domu i odpoczynek. Każdy inaczej się odstresowuje i wierzcie lub nie, istnieje więcej sposobów na relaks niż zwinięcie się w kłębek na kanapie z kuflem piwka w jednej ręce i pilotem do telewizora w drugiej. Mądre wypoczywanie sprawi, że będziesz szczęśliwszym i zdrowszym pracownikiem na dłuższą metę. Wybraliśmy 10 czynności, które, jak udowodniono naukowo, poprawiają nastrój, pomagają odstresować się lub po prostu odwracają uwagę od tego, co dzieje się w pracy.

1. Idź pobiegać lub pospacerować

Nie jest tajemnicą, że regularne ćwiczenia poprawią Twoje zdrowie. Kiedy wracasz do domu z pracy, spróbuj wślizgnąć się w ubranie treningowe i pobiegać. Według badań bieganie utrzymuje młodość mózgu, zwalcza lęki i poprawia nastrój. Jeśli nie jesteś biegaczem, energiczny spacer również załatwi sprawę. Do tego ulubiona muzyka lub audiobook skutecznie odwrócą Twoje myśli od zmartwień z pracy.

2. Pisz dziennik

Zapisywanie codziennych emocji, celów i realizacji może pomóc Ci radzić sobie ze stresem, wyjaśniać myśli i skuteczniej rozwiązywać problemy — nie wspominając o tym, że lepiej poznasz siebie. Wyciągaj wnioski ze zrealizowanych i niezrealizowanych zadań.

3. Przeczytaj dobrą książkę

Czytanie to doskonały sposób na ucieczkę od rzeczywistości po pracy i zanurzenie się w zupełnie innym świecie. Nie tylko świetnie nadaje się jako rozrywka, ale także może poprawić pamięć, zwiększyć koncentrację i zmniejszyć poziom stresu.

4. Ugotuj sobie obiad

Dla niektórych gotowanie czegoś pysznego jest ulubionym sposobem na odpoczynek, niemal ma działanie terapeutyczne. Udowodniono, że gotowanie i pieczenie poprawia nastrój i kreatywność. W odmierzaniu składników i przestrzeganiu przepisu jest coś, co sprawia, że czujemy że mamy wszystko pod kontrolą, zwłaszcza, gdy czujemy się bezradni w innych dziedzinach życia. Więc następnym razem, gdy po pracy poczujesz się kiepsko  spróbuj zrobić coś pysznego.

5. Słuchaj swojej ulubionej muzyki

Nie bez powodu mówi się, ze muzyka leczy. Ma działanie terapeutyczne, porusza nas, wzywała emocje. Muzyka to zdecydowanie sposób na uzdrowienie i odpoczynek po pracy. Może pomóc Ci lepiej spać, zmniejszyć objawy depresji i ogólnie sprawić, że poczujesz się szczęśliwszy.

6. Wyłącz telefon

Kiedy wyjdziesz z biura, powinieneś również „wyjść” z pracy i przestać sprawdzać telefon czy pocztę służbową. Trzymanie oczu przyklejonych do ekranu przez cały dzień może mieć szkodliwy wpływ na sen i poziom melatoniny. Najlepszym sposobem na odpoczynek po pracy jest wyłączenie telefonu i cieszenie się czasem wolnym od technologii.

7. Bądź twórczy

Niezależnie od tego, czy jest to robienie na drutach, malowanie, układanie puzzli czy tworzenie biżuterii, rękodzieło to świetny sposób na odpoczynek po pracy. Takie działania skoncentrowane na kreatywności pozwalają naszemu mózgowi uwalniać dopaminę, która jest naturalnym antydepresantem. Według badań, oddawanie się kreatywności nie tylko poprawia nasze zdrowie psychiczne, ale także fizyczne.

8. Posprzątaj dom

Wbrew powszechnemu przekonaniu sprzątanie nie zawsze jest strasznym obowiązkiem. Sprzątanie i uporządkowanie przestrzeni osobistej może pomóc Ci się odprężyć, jednocześnie utrzymując zdrowie i szczęście i może sprawić, że Twój dom będzie bardziej spokojny a jego przestrzeń niejako regenerująca. Następnym razem, gdy będziesz chciał odpocząć po pracy spróbuj posprzątać swój dom.

9. Wypij kieliszek czerwonego wina, albo zjedz czekoladę

Mówi się, że jeden kieliszek czerwonego wina dziennie może zadziałać leczniczo na organizm  zarówno w sferze psychicznej jak i fizycznej. A jeśli nie jesteś fanem wina może lubisz czekoladę? Zjedz kawałek czekolady. Zarówno jedno jak i drugie mogą pomóc zażegnać depresję i poprawić nastrój. Niech to będzie uczta dla duszy i ciała.

10. Zafunduj sobie masaż relaksacyjny

Udowodniono, że terapia masażem zmniejsza stres i niepokój, a nawet może z czasem zwiększyć poziom serotoniny. Świetnie odpręży Twój zmęczony organizm oraz odgoni negatywne myli.

Wybór sposobu na relaks pozostawiam Tobie, bo najlepiej znasz swój organizm i preferencje. Mam nadzieję, że powyższe propozycję pomogą Ci w podjęciu najlepszej decyzji. Pamiętaj odpoczywaj zdrowo!

Dodaj komentarz