Slide 1
SPOŁECZNOŚĆ
Kierowników Produkcji

Ten portal to miejsce spotkań dla osób Zarządzających Produkcją.
Dołącz do naszej Społeczności,
rozwijaj swoje kompetencje i wymieniaj doświadczenia z innymi Kierownikami.

Czy działasz jak trener zespołu?

Pracujemy z Kadrą Produkcyjną – działamy nad ich efektywnością pracy, tworzeniem kultury działu, ale i też budowaniem zespołu.

Często pracujemy w oparciu o analogie – dziś chcemy podzielić się z Tobą jednym z takich przykładów.

Patrząc na drużynę piłkarską w uproszczeniu managerowie mogą działać w jednej z 3 postaw:
1) Zawodnika (wykonują działania operacyjne)
2) Kapitana (kierują zespołem ze środka pola)
3) Trenera (wyznaczają strategię, uczą wzorców zachowań, etc.)

Najczęściej spotykamy ten pierwszy przypadek – kiedy wchodzą za bardzo w tematy operacyjne, nie pracując nad rozwojem zespołu.

W mniejszych organizacjach/działach funkcja Kapitana sprawdza się całkiem nieźle. To lider, który ciągnie zespół do przodu. Walczy o wynik. Jeśli jednak go zabraknie, często lata pracy sypią się, bo cały zespół postawiony był na tej jednej osobie – jego charyzmie i doświadczeniu.

Zawsze zachęcamy do przyjęcia roli Trenera.

Osoba, która ma pomysł na zespół – realizuje strategię długofalową.
Wie jakie ma kompetencje w swoim zespole. Zna ich słabe i mocne strony. Stara się to wykorzystać i rozwinąć swoich graczy.
Buduje atmosferę w zespole.
Podsumowuje wyniki – angażuje w wyciąganie wniosków.
Uczy pewnych wzorców zachowań.

Co ważne – wyznacza kierunek i wspólny cel, o który razem walczą. Swoją energię skupia na pracy z przeciwnikiem (konkurencja, błędy, rosnące koszty). Nie tracąc energii na wewnętrzne spory.

Zwróć uwagę, że w trakcie meczu trener nie mówi każdemu zawodnikowi co ma zrobić. Pracują na pewnych wyuczonych schematach – stałych fragmentach gry.

Jego zadaniem jest wypracowanie procesów i najlepszych nawyków dla regularnie występujących sytuacji. Tak samo jak pewnych wzorców zachowań dla tych zdarzeń, które występują rzadziej.

Dobry trener nie stawia drużyny na sobie – rozwija zawodników tak, aby byli jedną drużyną niezależnie od tego, czy jest on obecny.

Warto pracować na bazie takich prostych przykładów z Twoim zespołem. Wtedy możesz konkretnie dyskutować o pewnych zdarzeniach, zachowaniach i odnosić je do takich wizualnych przykładów jak drużyna piłkarska.

Działaj jak trener. Bądź liderem, który wyznacza kierunek, wymaga od swojego zespołu, rozwija ich i buduje wspólną pracę, aby osiągnąć cel.

Dodaj komentarz