Slide 1
SPOŁECZNOŚĆ
Kierowników Produkcji

Ten portal to miejsce spotkań dla osób Zarządzających Produkcją.
Dołącz do naszej Społeczności,
rozwijaj swoje kompetencje i wymieniaj doświadczenia z innymi Kierownikami.

Jak skutecznie definiować problemy?

Od każdego Kierownika Produkcji oczekuje się skutecznego rozwiązywania problemów. Jeśli problem ma zostać rozwiązany to kluczową kwestią jest odpowiednie jego zdefiniowanie. W sytuacji gdy problem zostanie źle zdefiniowany – dalsze kroki będą po prostu stratą czasu.

Jednym z narzędzi, jakie można wykorzystać do skutecznego definiowania problemu jest 5W1H. Jest to skrót od angielskich słów: co? (what), kiedy? (when), gdzie? (where), kto? (who), dlaczego? (why), jak? (how)

Metoda 5W1H w praktyce


„5 nowych reklamacji w październiku 2019 dla wyrobu XYZ. Zostały one zgłoszone przez klienta ABC dopiero na końcu miesiąca. Jest to dla nas ważne, ponieważ generuje ryzyko utraty klienta i wysokie koszty dla organizacji”.

Na co szczególnie należy zwrócić uwagę odpowiadając na poszczególne pytania 5W1H?

CO – jeśli tylko to możliwe przedstawmy problem za pomocą konkretnych danych.

KIEDY – tutaj też istotne są fakty, tzn. konkretna data albo sytuacja, np. przy produkcji wyrobu X.

GDZIE – podajemy gdzie konkretnie problem wystąpił, tzn. na jakim produkcie, ale też na jakim obszarze.

KTO – najczęstszy błąd w tym punkcie to szukanie winnych. Jego celem jest zebranie informacji kto zauważył problem (np. pracownik nocnej zmiany).

DLACZEGO – w tym punkcie odpowiadamy na pytanie dlaczego problem jest dla nas ważny i jakie konsekwencje generuje. To pozwoli nam określić jego priorytet

JAK – tutaj weryfikujemy skuteczność w zakresie identyfikowania problemów

Im wcześnie wykryjemy problem tym mniej on nas będzie kosztować. Najgorzej jeśli problem zostanie wykryty dopiero przez klienta. Wówczas trzeba przeanalizować system zapewnienia jakości.

Narzędzie 5W1H jest proste w zastosowaniu i daje świetne efekty pod warunkiem, że cały czas pamiętamy aby nie szukać winnych, tylko skupić się na zrozumieniu problemu, ponieważ dzięki temu będziemy mogli go skutecznie wyeliminować

Dodaj komentarz